Alaşımsız Takım Çelikleri

alaşımsız takım çelikleri nedir
 
Asal çelik niteliğinde üretildikleri için katışkı ve kalıntı bakımından temiz ve homojen bir yapıya sahiptirler. Söz konusu soğuk iş takım çeliği alaşımlı türlerden ucuz, ancak ağır üretim koşullarında çalışmaya elverişsiz olmalarından ötürü, çoğunlukla ekonomik gözükmeyen kullanımları giderek azalmaktadır. Karbon çeliklerinde kritik soğuma hızı yüksek, yani sertleşme derinliği az olduğu için sertleştirmeden sonra takımın iç kısmı tok kalır. Seçilen su verme ortamına göre sertleşme derinliği ve dolayısıyla takımın davranışı bir ölçüde değişebilir.

Stahl-Eisen-Werkstoffblatt 150'ye göre bu çelikler farklı kalite gruplarına ayrılır:

Kalite grubu 1, örneğin C 105 W 1, 
Kalite grubu 3, örneğin C 45 W 3, 
Özel amaçlı, C 85 W S gibi 

Sertleşme derinliği ve diğer özellikler için verilen güvence 3. gruba girenlerde 1. gruptakilerden daha fazladır. Sözü edilen çeliklerde karbon miktarıyla artan gevreklik göz önünde tutularak sıcak şekillendirme ve ısıl işlemler özenle yapılmalıdır. Tavlamanın yavaş ve homojen olması büyük önem taşır, ayrıca koruyucu gaz altında veya tuz banyosunda gerçekleştirilmesi de yüzeyde karbon kaybı ile tufal oluşumunu önler.
Bize Ulaşın T: +90 262 658 81 37-38
E: info@uslularhadde.com
A: Şekerpınar Mah. Marmara Geri Dönüşümcüler Koop. Göktürk Sk. No:51 Çayırova / Kocaeli


Bizi Takip Edin
Facebook Instagram Twitter
Bu site ankaplus Kurumsal Web Tasarım Paket sistemleri ile hazırlanmıştır.
Sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için kişisel verileri koruma politikamız doğrultusunda çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Çerez Politikası metnini inceleyiniz.